Niezwykłe miejsce – Moutsounas (Zenia, Kreta)

Niektórzy ludzie mają takie niebywałe szczęście, że trafiają na swojej drodze na niezwykle barwnych i interesujących ludzi, którzy nie stoją w miejscu tylko biorą życie w garść i kształtują po swojemu. Tak się składa, ze należymy do tych szczęściarzy…

Podróżując po Krecie spotkaliśmy wyjątkowego człowieka o imieniu Monolis, który nie tylko stworzył magiczne i barwne miejsce, ale także wspaniale nas w nim ugościł. Moutsounas Market mieszczący się w małej, górskiej, kreteńskiej miejscowości Zenia to nie tylko kawiarnia gdzie można napić się aromatycznej kawy czy świeżo wyciśniętego soku z owoców, lecz także sklep z pamiątkami i lokalnymi wyrobami, muzeum drzewa oliwnego, pizzeria a nawet plac zabaw!

Monolis nie tylko opowiedział nam historię stworzenia swojego “biznesu”, ale okazał również albumy rodzinne a zwłaszcza fotografie dziadka, który urodził się w 1907 roku i zmarł w sierpniu b.r. (dwa tygodnie przed naszym przyjazdem na wyspę). Dziadek ten znany był na całej Krecie ze swoich zdolności rzemieślniczych, od ponad 80 -ciu lat rzeźbił w drzewie oliwnym (nauczył tego samego swojego wnuk), a jego fotogeniczna twarz została uwieczniona na wielu Kreteńskich pocztówkach.

Sam Monolis jest bardzo pogodnym i rodzinnym człowiekiem, a “knajpko-sklepik”, który prowadzi oddaje w pełni Jego serdeczny charakter.  Można tam zasiąść na kilka godzin, zapomnieć o całym świecie, a przy tym się nie nudzić. Można zakupić tam pyszne domowe wino, oliwę lub rakiję, albo prezenty dla znajomych. Z pewnością będziecie też musieli rozwiązać klockową zagadkę z “T”, a przeglądając Księgę Gości traficie na wpisy z każdego zakątku świata (oczywiście także z Polski). Nam trafił się wspaniały poczęstunek “kaktusem”, prezent od Monolisa w postaci Rakii z miodem z okazji naszej podróży poślubnej oraz dobrze wydane pieniądze na naczynia z drzewa oliwnego, a nawet na żywe, małe drzewko oliwne.

Zdjęcia na pewno nie oddają tego co to miejsce – dlatego jeśli kiedykolwiek uda Wam się być w okolicach Zeni – zróbcie wszystko, by odwiedzić Monolisa Moutsounasa.

Wnętrza…

kreta zenia

kreta

oliwa

zenia

kaktus

drzewko oliwne

Ewelka

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Napisane przez

Uwielbiam jeść i gotować, zarówno jedno i drugie niesamowicie mnie rozluźnia. Smaki, zapach, kolory - to wszystko co fascynuje i motywuje mnie w kuchni... A najbardziej kocham gotować gdy innym smakuje:). Gotowanie to jedna z moich pasji - inna to taniec brzucha, kiedy tańczę przenoszę się do innego, magicznego i enigmatycznego świata... Stroje, muzyka, ruchy, rekwizyty...to wszystko sprawia, że czuję się wspaniale! Pisząc o pasjach zgrzeszyłabym pomijając perkusję, która zresztą połączyła mnie i Wojtusia. Co prawda ostatnio zaniedbałam trochę lekcje (ciii), jednak w domowym zakątku staramy się nadrobić wszelkie zaległości... No cóż - kobiety do garów;)!

Jeszcze nikt nie skomentował

Leave a Reply